گزارش دیدار نوروزی

جلسه در ساعت 20:30 دقیقه با تلاوتی چند از آیات قرآن مجید توسط قاری ممتاز استانی جناب موسوی آغاز و با سخنرانی رئیس کانون وکلای دادگستری جناب آقای محمد امین درویش جلسه ادامه پیدا کرد. ایشان در سخنان مهمی ضمن تبیین نقش وکلا در جامعه به انتقاد شدید از لایحه پیشنهادی قوه قضاییه تحت عنوان قانون وکالت رسمی پرداخته و اینگونه اشک های ما را جاری ساختند که سازمان وکلای پیشنهادی در قانون موصوف تداعی کننده سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان ثبت احوال است و آنجا افسوس و اشکمان مضاعف شد که پروانه وکلا باید به امضای رئیس دادگستری استان مربوطه برسد و سوگند وکلا در نزد رئیس دادگستری رسمیت دارد و در غیر اینصورت سوگندی تحقق نخواهد یافت.

بیان عبارت اشک و افسوس نه از سر ناتوانی و مظلومیت نمایی است بلکه برای آن است که عمق فاجعه فهم و  بدانیم که حرکت مضمحل کننده کانون ها در شرف به بار نشستن است.

پس از سخنان مهم جناب درویش استاد مسلم حقوق عمومی جناب هاشمی به ایراد سخنرانی مبسوطی پرداختند که کلمه به کلمه آن درس آموز و ارزشمند بود.

ایشان نیز به تبیین جایگاه قاضی و و کیل در فرایند دادرسی منصفانه پرداختند و توصیه های فراوانی به این دو بال فرشته عدالت نمودند تا بتوانند عدالت به معنای حقیقی کلمه را در جامعه پیاده سازند.

ایشان با استناد به اصل 156 قانون اساسی فرمودند که شروع این اصل با استقلال دستگاه قضایی انشاء شده که این مهم ناشی از فهم صحیح و دقیق طراحان آن بوده است. از همین منظر یادآور شدند که تمام نگرانی حقوقدانان پس از آشکار شدن متن لایحه وکالت رسمی تعرض به استقلال دستگاه قضایی و پایمال شدن حقوق افراد جامعه و نهایتا عدم رضایت الهی است.

در پایان کانون وکلای دادگستری خوزستان با تقدیم لوحه تقدیر از جناب دکتر سید محمد هاشمی تقدیر و تشکر نمودند.

/ 1 نظر / 13 بازدید
مصطفی سراجیان

نوروز بر شما مبارک جناب وکیل . انشاالله جشن هر ساله کانون با حضور تو برادر عزیزم انشاالله