لوایحی در راهروهای بهارستان

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت دادگستری با تشریح آخرین وضعیت 12 لایحه مهم قضایی گفت: 52 ایراد لایحه قانون ‏مجازات اسلامی رفع شد و به زودی به شورای نگهبان می‌رود. ‏عبدالعلی میرکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت لوایح قضایی در کمیسیون لوایح دولت و کمیسیون ‏قضایی و صحن مجلس توضیح داد‎.

‎لایحه قانون اداری: ‎به دلیل تراکم کاری همچنان در نوبت کمیسیون لوایح می‌باشد.

این لایحه خردادماه سال 90 از سوی قوه قضاییه به دولت ارجاع و در کمیسیون لوایح دولت بررسی شد ولی به دلیل تراکم ‏کاری کمیسیون لوایح در نوبت قرار دارد.

‎لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان:ایراد شورای نگهبان و بازگشت به مجلس‏

این لایحه دو قسمت است. یکی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان بی‌سرپرست و دیگری لایحه حمایت از اطفال و ‏نوجوانان بزهکار که در لایحه اول باید گفت که این لایحه در کمیسیون لوایح دولت تصویب شد و به تصویب هیات وزیران ‏رسید و برای تصویب نهایی به مجلس ارجاع شد اما شورای نگهبان ایراداتی گرفت و دوباره لایحه به مجلس بازگشت و ‏هم اکنون در کمیسیون قضایی در حال رفع ایرادات است.

‎لایحه آیین دادرسی تجاری:در نوبت رسیدگی می‌باشد.

‎ ‎این لایحه خردادماه سال 90 توسط هیات وزیران به مجلس ارجاع شد ولی مجلس هشتم فرصت نکرد به این لایحه رسیدگی ‏کند و در مجلس نهم رسیدگی می‌شود و هنوز نوبت رسیدگی به آن نرسیده و روی میز کمیسیون است.

‎لایحه آیین دادرسی کیفری: بعد از رفع ایراد دو هفته دیگر به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎ ‎این لایحه توسط مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت. شورای نگهبان هم ایراداتی را وارد دانست و دوباره به ‏مجلس بازگشت. ولی حدود دو هفته دیگر این لایحه رفع ایراد شده و از سوی کمیسیون قضایی به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎لایحه حمایت از خانواده: مشکل بر سر یک ایراد شورای نگهبان است‏.

‎ ‎این لایحه‌یی 50 ماده‌یی در مجلس تصویب شد و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارجاع شده است. شورای نگهبان ‏ایراد گرفت و مجلس ایرادات را برطرف کرد و دوباره به شورای نگهبان ارسال شد ولی شورای نگهبان بر دو ماده این ‏لایحه همچنان پافشاری کرد. با رفع ایرادات یک ایراد رفع شد ولی شورای نگهبان بر یک ایراد نظر دارد. این ایراد ‏درباره کالا و مواردی است که زن در دوران زناشویی خود با همسرش خریداری کرده است. اگر این خریدها با اجازه ‏همسر باشد یک حکم و اگر بدون اجازه همسر باشد حکم شرعی دیگری دارد که مشکل بر سر این ماده قانونی در لایحه ‏است. البته کمیسیون مربوطه در حال برطرف کردن ایراد است تا به زودی لایحه تصویب شود.

لایحه نظارت بر عملکرد و رفتار قضات ابلاغ شد.‎

‎این لایحه تصویب و ابلاغ شد و آیین‌نامه آن هم نوشته شد و پس از تصویب رییس قوه قضاییه هم اکنون این قانون ابلاغ ‏شده است.

‎لایحه قانون جامع وکالت: به سرعت در حال پیگیری است‏.

‎‎این طرح ابتدا از سوی کمیسیون قضایی مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت بعد از آن قوه قضاییه هم لایحه نوشت.مهرماه سال گذشته لایحه از سوی قوه قضاییه به کمیسیون لوایح دولت ارجاع شد و پس از بررسی دوباره به قوه قضاییه ‏ارسال شد تا بازنگری شود. اکنون این طرح در کمیسیون‌های فرعی در حال بررسی بوده و در نهایت به کمیسیون اصلی ‏ارسال می‌شود. البته با توجه به تاکید رییس قوه قضاییه تلاش می‌کنیم این لایحه هر چه زودتر نهایی شود‏.

لایحه مالکیت معنوی: همچنان در نوبت بررسی است.‎ ‎این لایحه هم اکنون در کمیسیون لوایح دولت مطرح است.

اصلاح قانون مجازات اسلامی: ایرادات رفع شد، این هفته به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎ ‎این لایحه با 52 ایراد از سوی شورای نگهبان بازگردانده شد. ایرادات بررسی شد و این هفته دوباره به شورای نگهبان می‌‏رود.

لایحه حمایت از بزه‌دیدگان اجتماعی: لایحه تازه وصول شده است و کار می‌برد‏.

‎لایحه حمایت از بزه‌دیدگان اجتماعی در نوبت رسیدگی قرار دارد. این لایحه جدیدا اعلام وصول شده و کار می‌برد‏.

لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی مدنی: در حال بررسی است‏.‎ ‎این لایحه در کمیسیون لوایح دولت در حال بررسی است‏.

آیین نامه اجرایی قانون پیش‌فروش ساختمان‌ها: به زودی ابلاغ می‌شود‏.

میرکوهی همچنین درباره آخرین وضعیت آیین‌نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان‌ها گفت: این آیین نامه نوشته شده و ‏هم اکنون در اختیار تیم مشاوران رییس قوه قضاییه است و به زودی ابلاغ می‌شود‏.

/ 1 نظر / 11 بازدید
مصطفی

ممنون از ارائه اخبار و اطلاعات حقوقی مفید