بیانیه اجلاس فوق العاده روسای کانونهای وکلای دادگستری


۱- در لایحه مذکور به خواسته ها ،نیازها و انتظارات به حق جامعه ،ضرورتهای حقوقی ، اجتماعی ، فرهنگی ، منشور های بین المللی، قانون اساسی ،اصول قانون نویسی و عدم امکان اجرای عملی مقررات مذکور توجه نشده است.

۲-پیش نویس لایحه یاد شده نه تنها متضمن رسالت حق دفاع مردم نیست بلکه اساس استقلال کانونهای وکلای دادگستری و نیز قاعده پذیرفته شده مصونیت وکیل را در امر دفاع مخدوش می کند.

۳-پیش نویس لایحه یادشده بدون توجه به رای صاحبنظران و لحاظ نمودن متن های کانون وکلای دادگستری ،مرکز پژوهش های مجلس ،معاونت توسعه قضائی قوه قضائیه و طرح تنظیمی مورخ ۲/۹/۱۳۹۰ با امضای بیش از ۱۵۳ نفر از نمایندگان محترم مجلس وارجاعی به کمیسیون حقوقی وقضائی تهیه گردیده است .

۴-در راستای تکالیف محوله به کانونهای وکلای دادگستری بر اساس قانون وکالت و لایحه استقلال و آیین نامه های مربوطه ،وظایف و مسئولیتهایی که به این نهاد مدنی محول شده است طی سنوات گذشته (بیش از ۶۰سال)مشکلات ناشی از اجرای کار مورد توجه مسوولان کانونهای وکلابوده است . بنابراین تنظیم هر گونه طرح یا لایحه مربوط به حرفه وکالت بدون توجه به مشکلات اجرایی از جانب اشخاصی که هیچگونه تجربه عملی در اجرای وظایف محوله به کانونهای وکلا ندارند،نه صحیح و منطقی و نه منطبق با وظایف خاص قوه قضائیه در قانون اساسی است. با این وصف متن پیشنهادی قوه محترم قضائیه که فارغ از عنایت به مشکلات موجود و صرفاً در جهت اعمال نه تنها نظارت بلکه دخالت در امور کانون وکلا تنظیم شده است ، تحت هیچ عنوان مورد تایید جامعه ۴۰ هزار نفری وکالت نیست.
بنابراین پیشنهاد می شود کمیسیونی متشکل از نمایندگان محترم قوه قضائیه ،کانونهای وکلای دادگستری و مرکز پژوهش های مجلس به تعداد برابر تشکیل شود تا متن جامع و کاملی را تهیه و ارائه نمایند.

/ 1 نظر / 12 بازدید
ایمان آرزه

سلام . از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید ، خسته نباشید . حتما بهتر از این هم میشه . اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. سپاس