آیـا «پنج‌شنبه» سیاست‌های کاری کانون وکلای مرکز تغییر می‌کند؟

 

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اواخر آذرماه سال جاری 118 نفر برای انتخابات کانون وکلای مرکز ثبت‌نام کردند که از این تعداد، دو نفر از آن‌ها، «بهمن کشاورز» رییس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز و رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) و «کریم شافعی»، انصراف خود را از حضور در این انتخابات اعلام کردند که بر این اساس لیست ثبت نام کنندگان به 116 نفر تغییر یافت و این اسامی برای تایید صلاحیت به دادگاه انتظامی قضات ارسال شد. دادگاه عالی انتظامی قضات نیز صلاحیت 28 نفر از نامزدهای انتخابات کانون وکلای دادگستری مرکز را تایید نکرد. اکثر رد صلاحیت شدگان، اعضای فعلی هیات مدیره کانون مرکز بودند، از جمله این افراد چهره‌های سرشناسی هم‌چون علی نجفی توانا، حسین عسگری‌راد و احمد جاویدتاش و علی حامدتوسلی بودند.

فریده غیرت، امیر حسین‌آبادی، غلامعلی ریاحی، جهانگیر مستوفی، رضا معتمدی، مجید پوراستاد، شهرام فتحی‌نژاد، رمضان حاجی‌مشهدی، رزا قراچورلو، جمشید وحیدا، محمدعلی دادخواه، گیتی پورفاضل، سید محمود علیزاده طباطبایی، نعمت احمدی، عبدالصمد خرمشاهی، اکبر سردارزاده، حسینعلی فرزاد، شهلا پورناظری، محمدحسین آقاسی، ثریا صدیقی، محمدعلی جداری فروغی،اباذر محبی، رضا ولویون و محمد فرض پور ماچیانی از دیگر افراد رد صلاحیت شده بودند.

برخی از رد صلاحیت‌شدگان نسبت به این امر اعتراض کرده و پس از بررسی مجدد از سوی دادگاه انتظامی قضات، صلاحیت سه نفر دیگر از نامزدها به نام‌های «محمد فرض پور ماچیانی»، «اباذر محبی» و «رضا ولویون»، نیز تایید شدتا در نهایت لیست 88 نفره انتخابات هیات مدیره کانون مرکز به 91 نفر افزایش یافت.

اسامی 91 نفر از واجدان شرایط کاندیداتوری بیست و هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز عبارت‌ است از: علی صابری، عبدالهاشم یعقوبی، یدالله دقیقی، اسماعیل سلوکی، منصور رحمدل، مرتضی کاویانی، محمود جهان‌آرا، محمد ادیب، کامبیز زندیه، سنجر فخری، علی جواهری‌زاده، سیدجلال مهدوی، ابراهیم‌اسماعیل هریسی، منصور فیروزمنش، جواد خالقیان، نبی‌الله احمدلو، حسین احمدی‌لاکلایه، کامران آقایی، حسین عبداللهی، بهشید ارفع‌نیا، مصطفی شوکتی‌اصل، عباس کریمی، علی کاظمی‌خوئینی، علی رسول‌زاده‌فرساد، محمدحسن عظمتی، آرش صادقیان، عبدالله جهان‌بین، رضا آشوری، ابراهیم خدایار، پرویز کیهانی، مرتضی تقوی، حسنعلی موذن‌زادگان، محمد رحمانی، محمدرضا پاسبان، اکبر ایمان‌پور، محمدتقی غفاری‌فردویی، مهدی شهلا، سعید توکلی‌کرمانی، محمدعلی نمازی، محمدرضا کامیار، مرتضی شهبازی‌نیا، عبدالله سمامی، حسین طالع، احمد کریمی‌سفینی، محسن عامری، کریم حبیب‌نژاد بهتاش، جمشید نورشرق ‌دهاقانی، اسدالله رنجبر، سید‌شمس‌الدین موسوی‌مطلق، حسین ساعتچی ‌یزدی، سیدهاشم معصومی، عبدالحسین جلالی، ابوالفضل رشیدی، غلامرضا جعفری، محمدجواد رفیعی، محمدجواد صفار، علیرضا جعفرزاده، کامران کاظمی، رضا نوروزی، عیسی امینی، ایرج خالصی، سید ایوب عبداللهی، سیدابراهیم ثابت‌قدم، نورالدین امامی، نظام رنجبر، اسدالله بیات، غلامعلی قانع‌عدالتی، سعید باقری، سیدمصطفی شریعت، اسماعیل فرجی، شهناز سجادی، عباس مزروعی‌سبدانی، حسن خدادادی، رضا کاشانی، عبدالحسین مدرس‌ بستان‌آباد، قاسم کمیلی، تقی هاشمی، کریم سپه‌رام، آنژلا جابری‌زاده، رضا تمدن، گودرز ‌افتخار جهرمی، غلامرضا امینی، صدیقه حجت‌پناه، نادر دیوسالار، حمید جنتی، شاهپور منوچهری، مهران محمودی، مهرداد قربانی، محمد فرض پور ماچیانی، اباذر محبی و رضا ولویون.

انتخابات هیات مدیره کانون‌ها هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود که بیست و هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون دادگستری مرکز نیز برای انتخاب 12 نفر به عنوان عضو اصلی هیات مدیره روز پنج‌شنبه ـ 18 اسفندماه ـ از ساعت 8 صبح الی 20 در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار می‌شود که از بین آنها با رای اعضای هیات مدیره رییس، دو نایب‌رییس، دو منشی و دو بازرس انتخاب می‌شوند. 6 نفر دیگر نیز به عنوان عضو علی البدل در هیات مدیره کانون مرکز انتخاب خواهند شد.

انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز بهانه‌ای شد تا گفت‌وگوهایی با برخی از نامزدهای این انتخابات داشته باشیم، چه نامزدهایی که در این انتخابات تایید صلاحیت شده‌اند و چه وکلایی که از ورود به این دوره از رقابت انتخاباتی هیات مدیره کانون مرکز باز مانده‌اند. مشروح این گفت‌وگوها به این شرح است:

 

یکی از وظایف هیات مدیره کانون مرکز، اداره این کانون است

فریده غیرت که دو دوره از اعضای هیات مدیره کانون مرکز و زمانی هم به عنوان نایب رییس در کانون وکلای دادگستری مرکز حضور داشته است، در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا با ابراز گلایه از ردصلاحیتش در دو دوره از انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز پیرامون این انتخابات اظهار کرد: قوانینی که در کشور وجود دارد، وظایف هیات مدیره کانون مرکز را مشخص کرده است،‌ در حال حاضر با توجه به این قوانین، هیات مدیره کانون مرکز نمی‌تواند از وظایف خود تخطی کند. باید گفت که یکی از وظایف هیات مدیره، اداره کانون وکلای دادگستری مرکز است.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: از دیگر وظایف هیات مدیره کانون مرکز، اعتلای وکیل در جامعه، حفظ موقعیت و استقلال کانون مرکز است. همه این مسایل از جمله وظایفی است که هیات مدیره کانون مرکز بر عهده دارد و باید به طور جد به آن بپردازد.

غیرت در پایان ابراز امیدواری کرد که هر فردی که وارد هیات مدیره کانون وکلای مرکز می‌شود، باید با دلسوزی این وظایف را انجام دهد و به وظیفه قانونی خود توجه داشته باشد و عمل کند.

 

خسته شده‌ایم، «به چهره‌های جدید رای بدهید»

نعمت احمدی، وکیل دادگستری و مدرس حقوق دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا با ابراز گلایه از رد صلاحیت خود در انتخابات هیات مدیره کانون مرکز معتقد است که کانون وکلای دادگستری مرکز نیاز به دگرگونی مدیریتی دارد.

وی اظهار کرد: اگر بنده برای ورود به این عرصه رقابتی تایید صلاحیت شده بودم، شعار انتخاباتی‌ام این بود که«خسته شده‌ایم، به چهره‌های جدید رای بدهید».

 

هیات مدیره کانون مرکز نیاز به وقت کافی، ‌شجاعت و صداقت دارد

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری نیز پیرامون انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز و هم چنین به عنوان فردی که صلاحیتش‌ در انتخابات هیات مدیره کانون مرکز از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات رد شده است، با اشاره به این که «کانون وکلای مرکز در مقطعی حساس از زمان قرار دارد»، به خبرنگار حقوقی ایسنا گفت: هر فردی که در هیات مدیره کانون وکلای مرکز ورود پیدا می کند باید بداند که هیات مدیره کانون وکلای مرکز جایگاه بسیار مهمی است و نیاز به وقت کافی، شجاعت، صداقت، فعالیت ودرک مسایل و مشکلات وکلای دیگر دارد.

وی اضافه کرد: فردی که در انتخابات هیات مدیره کانون مرکز، انتخاب می شود، با توجه به چالش های پیش روی کانون مرکز، باید نهایت تلاش خود را کند.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز با توجه به دغدغه هایی که همه وکلا دارند که مهمترین آن استقلال کانون وکلاست، باید وقت بسیار زیادی را مصروف به این مساله کند و این موضوع را جدی بگیرد.

این وکیل دادگستری در پایان با بیان این که کانون مرکز به عنوان نهاد مدنی دیرپا می تواند نقش بسیار مهمی در همه مسایل مهم به خصوص مسایل حقوقی کشور داشته باشد، گفت:ان شاء الله کانون وکلای مرکز علی رغم همه مشکلاتی که با آن روبروست، بتواند راه خود را ادامه داده واستمرار داشته باشد و بتواند نقش و رسالت مهمی را که در جامعه دارد ایفا کند.

 

انتخابات کانون مرکز، انعکاس سلایق و علایق وکلاست

از دیگر افراد ردصلاحیت شده در انتخابات کانون وکلای مرکز«علی نجفی توانا»، عضو فعلی هیات مدیره کانون وکلای مرکز است که‌ پیرامون این انتخابات به خبرنگار حقوقی ایسنا گفت: انتخابات بیست و هفتمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، انعکاس سلایق و علایق وکلایی است که می خواهند در اداره کانون مرکز به عنوان نهاد مدنی، مشارکت داشته و با انتخاب افراد براساس برنامه ها و شخصیت متقاضیان مسیر حرکت آینده کانون را مشخص کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: با توجه به تعداد زیاد متقاضیان عضویت در هیات مدیره کانون مرکز، وکلا باید این امکان را داشته باشند که با هر سلیقه ومعیاری که دارند نسبت به انتخاب افراد موردنظر خود اقدام کنند.

نجفی توانا در پایان خاطرنشان کرد: ما همیشه امیدوار بودیم که اجازه داده شود، انتخابات این نهاد مدنی به صورتی انجام شود، تا با تکثر عقاید و سلایق انتخاب شونده‌ها و انتخاب کننده‌ها بستر یک انتخاب خوب براساس شایسته سالاری فراهم شود.

 

آگاهی و شجاعت لازمه اداره کانون مرکز است

حسین ساعتچی‌یزدی، وکیل دادگستری و نامزد انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز پیرامون انتخابات آتی کانون مرکز با اشاره به این که «انتخابات فعلی کانون مرکز از حساسیت ویژه ای برخوردار است»، گفت: در این مقطع حساس که کانون نیاز به تحول و تغییر اساسی در مدیریت دارد، همه وکلای کانون مرکز باید در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: باید افرادی که به هیات مدیره کانون مرکز راه می یابند، آگاهی و شجاعت لازم را برای اداره هیات مدیره کانون مرکز داشته باشند.

این حقوقدان با ابراز امیدواری نسبت به این که انتخابات آتی کانون مرکز همه وکلا به صورت فعال و گسترده شرکت خواهند کرد، اظهار کرد: حضور فعال، گسترده و حداکثری وکلا در انتخابات کانون مرکز حمایتی است که از منتخبان خودشان در هیات مدیره خواهند کرد.

ساعتچی یزدی در پایان اظهار کرد: در واقع حضور وکلا می تواند پشتوانه ای باشد برای این که هیات مدیره منتخب در آینده بتواند از این حمایت های بی دریغ استفاده کند و اهداف خود را که همانا حفظ استقلال، شأن، منزلت و عظمت وکلاست به منصه ظهور رسانده و از تصویب لوایحی که به طور جدی و حتم استقلال کانون و وکلا را خدشه دار خواهد کرد، جلوگیری کنند.

 

مدیریت کانون نیازمند بازنگری کلی است

اباذر محبی ، رییس جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران (جاودان) و نامزد انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز با بیان این که فصل انتخابات هیات مدیره کانون مرکز، فصلی است که همه وکلای کانون مرکز فرصتی پیدا خواهند کرد که به ارزیابی عملکرد مدیران گذشته خود بپردازند، گفت: در حال حاضر که زمان انتخابات هیات مدیره کانون مرکز است، وکلا فرصتی را خواهند یافت که بازنگری در روش های مدیریتی کانون داشته باشند و افرادی را برگزینند که نسبت به گذشته کمتر دچار اشتباه شوند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: با توجه به این که تصویب قانون جامع وکالت را در پیش رو داریم و برابر آنچه که از پیش نویس های ارایه شده بر می آید، اگر ما نتوانیم افرادی را در مدیریت کانون مرکز قرار بدهیم که قدرت تعامل وچانه زنی برای گرفتن حقوق وکلا را داشته باشند، حداقل حقوقی را که در حال حاضر داریم از دست خواهیم داد.

محبی در پایان گفت: جامعه وکالت در حال حاضر به این نتیجه رسیده که نیاز به یک بازنگری کلی در شیوه مدیریت کانون وکلای مرکز است وبه نظر بنده اگر این تحول اتفاق بیفتد می توانیم آینده بهتری را برای کانون وکلای مرکز پیش رو داشته باشیم.

براساس این گزاش، ‌اکثر اساتید، وکلا و حقوقدانان بر این عقیده هستند که افرادی باید به هیات مدیره کانون مرکز راه یابند که شجاعت، تدبر و آگاهی لازم را برای اداره کانون مرکز دارا باشند و نیز افرادی باید بر مسند هیات مدیره کانون وکلای مرکز بنشینند که بتوانند از «استقلال کانون و وکلا» که در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های وکلاست، حمایت کنند.

پایان روز پنج شنبه زمانی است که پاسخ همه پرسش‌ها و نگرانی‌های جامعه وکالت تهران مشخص خواهد شد، دغدغه‌هایی که با بروز برخی اتفاقات از جمله رد صلاحیت افراد سرشناس کانون وکلای مرکز و به نوعی عدم حضور آنها در سیاست‌گذاری‌های 2 سال آینده کانون مرکز از هم‌اکنون به عنوان یک مساله جدی در بین صاحبنظران مطرح شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا هیات مدیره جدید کانون مرکز می‌تواند راه مدیران سابق خود را ادامه دهد یا دست به خانه‌تکانی در عرصه رفتار‌ها و سیاست‌های کاری کانون وکلا خوهد زد، موضوعی که شاید حتی بسیاری از ناظران بیرونی و خارج از کانون ـ ولی مرتبط با مجموعه دستگاه قضایی ـ نیز منتظر شفاف شدن آن هستند.

/ 0 نظر / 32 بازدید