لایحه جرم سیاسی

متن کامل مصوبه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی پیرامون «جرم سیاسی» را منتشر کرد. 
 
طرح جرم سیاسی روز گذشته سه‌شنبه در جلسه کمیسیون حقوقی و قضایی خانه ملت به تصویب رسید. قرار است این طرح به صحن علنی خانه ملت آمده و به رای وکلای ملت گذاشته شود.
 
متن کامل این طرح بدین‌شرح است:
 
ماده 1: چنانچه هر یک از جرائم زیر با انگیزه سیاسی توسط اشخاص حقیقی یا گروه‌های سیاسی دارای مجوز قانونی علیه ساختار، نهادها یا مسئولین حکومتی به جهت عملکرد آنان یا علیه حقوق سیاسی قانونی شهروندان انجام شود جرم سیاسی محسوب می‌گردد.
 
تبصره: انگیزه سیاسی عبارت است از انگیزه اصلاح امور کشور بدون ضربه زدن به اساس نظام جمهوری اسلامی ایران.
 
ماده ۲: توهین، ایراد، افترا و نشر اکاذیب نسبت به روسای سه‌قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس‌جمهور، معاونان قوه قضائیه، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خبرگان رهبری و اعضای شورای نگهبان.
 
۱-۲- توهین به رئیس یا نماینده سیاسی کشور خارجی که در قلمرو ایران وارد شده است با رعایت مفاد ماده ۵۱۸ قانون مجازات اسلامی
 
۲-۲- جرایم مندرج در بندهای د و هـ ماده ۱۶ قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده مصوب ۱۳۶۰.
 
۳-۲- جرایم مقرر در قوانین انتخابات خبرگان رهبری، ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا به استثنا مجریان و ناظران انتخابات.
 
ماده ۳: مباشرت، مشارکت، معاونت و شروع به جرائم زیر جرم سیاسی مصوب نمی‌شود:
 
۱- جرائم موجب حدود، قصاص، دیات
 
۲- بمب‌گذاری و تهدید به آن، هواپیماربایی و راهزنی دریایی
 
۳- سرقت و غارت اموال بیت‌المال، ایجاد حریق و تخریب عمدی
 
۴- حمل و نگهداری غیرقانونی، قاچاق و خرید و فروش سلاح، مواد مخدر و روانگردان
 
۵- رشاء و ارتشاء، اختلاس، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی، پولشویی، اختفا اموال ناشی از جرم منظور
 
۶- جاسوسی و افشای اسرار
 
۷- تحریک مردم به تجزیه‌طلبی، جنگ و کشتار و درگیری
 
ماده ۴: نحوه رسیدگی به جرایم سیاسی و مقررات مربوط به هیات منصفه مطابق قانون آیین دادرسی کیفری است
 
ماده ۵: تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است متهم می‌تواند در هر مرحله از رسیدگی در دادسرا و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه نسبت به سیاسی بودن اتهام ایراد کند.
 
مرجع رسیدگی کننده طی قراری در این مورد اظهار نظر می‌نماید. مقررات مربوط به صدور و اعتراض این قرار تابع مقررات آیین دادرسی کیفری است.
 
ماده ۶: موارد زیر نسبت به متهمان و محکومان جرائم سیاسی اعمال می‌گردد
 
الف: مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی
 
ب: ممنوعیت پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس
 
پ: ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم
 
ت: غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی
 
ث: ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی به جز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد آن را برای تکمیل تحقیقات ضروری بداند لکن در هر حال مدت آن نباید بیش از ۱۵ روز باشد
 
ج: حق ملاقات و مکاتبه با بستگان درجه اول در طول مدت حبس که حق حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس

/ 1 نظر / 31 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. ضمن تبريک اعياد شعبانيه، برای مطالب زیر دعوت شده‌‌‌اید: ********** [گل] مناجات خداوند متعال در شب معراج(بخش چهارم) [گل] # توصیف بنده در وقت مرگ و پس از آن # پاداش طالبان رضاى حق # وحدت در اراده و زبان ********** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## 4 گنج بهشت ## راهی برای بدست آوردن 45 میلیون حسنه و بخشش 45 میلیون گناه ## اگر دوستی پایدار می‌‌خواهید بخوانید *********** [گل][گل] سه داستان زيبا به مناسبت ولادت سه نور [گل][گل] تفسیر چشم و گوش و قلب در کلام امام حسین(ع) نان خشک و گوهر در شکم گرامی داشتن زائر حضرت ابوالفضل(ع) *********** [گل][گل] رفع چهار بحران مهم با چهار راهکار ارزشمند [گل][گل] ********** ## دوستداران حجامت یادداشت کنید؛ ## [گل][گل] بهترین روز حجامت در سال ۱۳۹۳ [گل][گل] # # # به همراه تقويم سالنماي حجامت 1393 # # # *********** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]