تعیین حدود صلاحیت دادگستری

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در ادامه رسیدگی به طرح صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی، مواد ۶ و ۷ این طرح را بررسی کرده و به تصویب رساندند.

خانه ملتی‌ها مصوب کردند دادگاه‌های ایران (دادگستری تهران) در موارد زیر صلاحیت رسیدگی به شکایت علیه دولت‌های خارجی را دارند:

۱- زیان‌دیده یا بازماندگان وی در زمان وقوع حادثه یا زمان طرح دعوی تبعه ایران باشند.

۲- زیان‌ دیده در زمان ورود خسارت در استخدام دولت جمهوری اسلامی ایران باشد.

وکلای ملت با ۱۲۴ رای موافق، یک رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه، ماده ۶ را تصویب کردند.

بهارستان‌نشینان در مصوبه دیگری در ماده ۷ طرح مذکور، مقرر کردند دعاوی علیه نمایندگان یا مقامات و یا نهادهای وابسته یا تحت کنترل دولت خارجی با رعایت اصل عمل متقابل، در صورتی قابل رسیدگی است که خسارات، ناشی از اقدامات موضوع این قانون باشد.

نمایندگان ملت با ۱۱۲ رای موافق، یک رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه، ماده ۷ این طرح را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز چهارشنبه مجلس به بررسی مواد باقیمانده از طرح اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی، مواد ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ این طرح را بررسی و تصویب کردند.

وکلای ملت در ماده ۸ این طرح که با ۱۲۱ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع به تصویب رسید، مقرر کردند که اموال متعلق به دولت یا مقامات یا نمایندگان آن یا نهادهای وابسته یا در کنترل دولت خارجی مشمول این قانون با رعایت اصل عمل متقابل مصون از اقدامات اجرایی نیست.

وکلای ملت در ماده ۹ موارد مصرحه در معاهدات بین‌المللی لازم‌الاجرا نسبت به دولت جمهوری اسلامی ایران را مشمول حکم ماده ۸ این قانون به جز در موارد ذیل کردند.

الف- عوایدی که از اجاره، رهن یا فروش اموال دولت خارجی حاصل می‌شود.

ب- اموال دولت خارجی که به قصد فرار از اعمال این قانون به غیر منتقل می‌شود.

پ- اموال مصونیت یافته بر اساس مقررات بین‌المللی که در دولت خارجی مشمول این قانون، موضوع اقدامات اجرایی باشد.

وکلای ملت همچنین در ماده ۱۰ این طرح ، تهیه آیین‌نامه اجرایی این قانون را بر عهده وزارتخانه‌های دادگستری، امور خارجه و اطلاعات گذاشته و آنها را مکلف کردند که ظرف ۳ ماه این آیین‌نامه را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسانند.

بهارستان نشینان همچنین با تصویب ماده ۱۱ این طرح، از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب ۱۸ آبان ماه سال ۷۸ و اصلاحیه بعدی آن مصوبه ۱۱ آبان ۷۹ را نیز لغو کردند.

/ 0 نظر / 10 بازدید