فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

مطلب ذیل  برگرفته  از وبلاگ حقوق پشت در دادگاه می باشد که به علت مفید بودن عینا درج می گردد.

دیشب به همراه تعدای از همکاران قضایی به دیدار دکتر کاتوزیان رفتیم. نمی دانم برایتان از اندیشه و کلام بزرگ او یا از درون کودک او بگویم.یک ساعتی که در خدمت ایشان بودیم در مورد قضاوت و تدوین کتابهایشان و کمی در مورد فلسفه حقوق صحبت کردیم.  صحبت بر سرسختی های زندگی شد، گفتند این را تابحال جایی نگفتم الان به شما می گویم در سالهایی که مرا از دانشگاه اخراج کردند و پروانه وکالتم را نیز گرفتند، من به مرگ مدنی محکوم شدم. ذخیره هایم تمام شد تا جایی که وقتی برای پیگیری چاپ کتابهایم از منزل خارج می شدم حتی پول خرید بلیط را هم نداشتم و پیاده می رفتم! ( البته نگارنده می داند که در همان زمانها بودند وکلایی که چک سفید امضاء به ایشان می دادند ولی از گرفتن آنها خودداری می کردند.)

یک تابلو بنام مادر دارد که برادرش مرتضی، تصویر مادرشان را کشیده است. وقتی کنار تابلو ایستاد تا از آنها عکس بگیریم واقعا شبیه هم بودند! به این تابلو خیلی علاقه دارد و پیشنهاد می کند تا لامپ اتاق را  خاموش کنیم تا نور مخصوص تابلو، زیبایی آنرا نشان دهد. حتی خودش پشت مبل می رود و نور تابلو را وصل می کند. دیده ام که سر کلاس به کسی نگفت که پنجره را ببندید و خودش بلند شد تا آنرا ببندد و دیشب با اینکه آنطرف میز بودند به کسی نگفتند سینی چایی را از همسرم بگیرید و خودشان بلند شدند تا آنرا بگیرند، البته یکی از همکاران خانم، بلند شدند و سینی را گرفتند.از همنشینی با استاد خسته نمی شوید مخصوصا وقتی که می خندد، کانه کودکی است که می خندد. یاد جمله دکتر جعفری تبار افتادم که دست راست خود را جلو آورد و با احساسی که همراهش بود و مثل اینکه گویی در بین انگشتانش باشد آنها را تکان داد و گفت: دکتر، «کودک درون زیبایی دارد.»

راست می گویند که زیبایی در جوانی یک اتفاق است ولی در پیری نه.

 

 

 

[ سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٢٢ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس