فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

در راستای هدف کانون وکلای خوزستان جهت شناسایی این نهاد مستقل مدنی به جامعه و مقامات استانی روز 4 شنبه مورخ 26/5/1390 تعدادی از اعضای هیئت مدیره کانون با آقای دکتر حجازی استاندار محترم خوزستان با حضور جناب آقای الفت ، رئیس کل محترم دادگستری خوزستان دیدار و گفتگو کردند. در ابتدا آقای محمد امین درویش رئیس کانون وکلای خوزستان ضمن تشکر از استاندار محترم به توصیف و شناساندن کانون ،این نهاد مهم مدنی و اجتماعی پرداختند ایشان عنوان داشتند:« کانون وکلا یک نهاد مستقل مدنی است که به موجب قانون تشکیل گردیده است که دارای قابلیت ها و توانایی های بسیاری است. البته کار و وظیفه ی عمده اش دفاع عادلانه می باشد. دفاع، چکیده کار اعضای کانون و مهمترین وظیفه آنها می باشد. کانون در تمام زمینه ها با همکاری و هماهنگی اعضاء نقش بسزایی در کیفیت و پایداری قراردادها و پروژه ها دارد و می تواند با مشاوره به موقع و مناسب تا حد بسیاری مانع از طرح دعاوی بیهوده در دادگاهها شود. کانون در حد بضاعت و توانایی خویش قادر می باشد تا به مردم جامعه علی الخصوص افراد کم توان و ناتوان مالی کمک های شایان توجه ای بنماید که از جمله استفاده از وکلای تسخیری و معاضدتی جهت دفاع از ناتوانان مالی در دعاوی می باشد. رئیس کانون وکلا در ادامه اظهار داشت :کانون وکلا همانگونه که بیان گردید یک نهاد مستقل از دولت و حاکمیت می باشد و بدین دلیل از بوجه های مالی مملکتی استفاده نمی نماید و بودجه خود را ابتدا با گرفتن حق عضویت از اعضای خویش و حق کانون از تمبر مالیاتی اعضا و سپس هدایای نقدی و کمک های مالی اعضا تامین مینماید ، که البته این مقدار پاسخگوی این نهاد جهت ارائه خدمت به جامعه نمی باشد.در هر استان زمانی که تعداد وکلا به مرز 60 نفر برسند می توانند یک کانون مستقل برای خویش تاسیس بنمایند که استان خوزستان و لرستان از سال 81 دارای یک کانون مستقل برای خود بوده است . استان لرستان با داشتن بیش از 60 وکیل سال گذشته از خوزستان جدا گردیده و عملا به صورت مستقل کار خود را آغاز نموده است. اکنون در سراسر کشور 21 کانون مستقل به فعالیت و انسجام بخشی به کار اعضا مشغول می باشند.
رئیس کانون همچنین بیان داشت : کانون یک مجموعه حقوقی و کاملا تخصصی است که با امکانات وسیع علمی و پژوهشی در مسائل حقوقی و قضایی قدرت تحلیل بسیار بالایی دارد و در مسائل اجتماعی، خانوادگی، تجاری و اقتصادی جزء برترین صاحبنظران می باشند. درست است کار اصلی کانون دفاع از حقوق شهروندی است اما بسیار لازم و مفید است که از نظرات کانون و اعضا در مسائل ملی و حتی فراملی استفاده شود. مسئله کانون یک مسئله فرا شخصی می باشد. کانون وکلا در خواستی که دارد این است که در این امور از کانون استفاده بشود. درست است که اکنون در کانون سیستم معاضدت و تسخیری جهت کمک به افراد جامعه وجود دارد اما قابلیت کانون بیش از این ها می باشد کانون می تواند با سازمانهایی چون کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی وسایر نهادهایی که به نحوی در کمک رسانی به افراد ناتوان و کم توان مالی دخیل هستند یاری رسان باشد.با این وجود واقعا همانگونه که مستحضر هستید کانون وکلای دادگستری یک مجوعه ناشناخته برای اعضای جامعه و حتی مقامات استانی می باشد که این مسئله تعامل کانون با نهادهای را مشکل میسازد. در استانهای دیگر مقامات اجرایی استانها با شناخت اهمیت کانون وکلا در پیش رفت کانون دخالت و مساعدت مستقیم داشته اند .کانون با اهمیت فراوان جهت رشد اجتماعی تاکنون موفق به تهیه محل مناسب و در شان جهت انجام امور خود نشده است و این انتظار می رود که با یاری استانداری محترم و شناخت اهمیت کار و نقش کانون در جامعه این امکان فراهم گردد . کانون هنوز در محل های استیجاری فعالیت می نماید.
آقای درویش اضافه نمود : یکی از اهداف هیئت مدیره جدید کانون شناساندن نهاد کانون و نقش و اهمیت آن به احاد اجتماع و حتی مقامات استانی می باشد که جلسه با مقامات استانی و تشکیل سمینارهای حقوقی از جمله این فعالیت ها می باشد.یکی از فعالیت های کانون طرح وکیل مدرسه می باشد. در اقدامی نو کانون قصد دارد با آموزش و پروش تعامل نموده درصورت امکان در هفته در یک ساعت درسی، افرادی از اعضای کانون جهت آشنایی دانش آموزان با حقوق در کلاس درس حاضر شوند.
در انتها آقای حجازی با تشکر از حضور اعضای هیئت مدیره کانون یکسری سوالات مطرح نمودند که ریاست کانون ضمن پاسخگویی به سوالات خواسته کانون را که همانا مساعدت در تهیه محل مناسب جهت کانون و شناختن اهمیت فعالیت کانون بود را نیز تاکید کردند.
آقای حجازی عنوان نمودند با توجه به عدم شناخت کانون خواهان تعامل بیشتر با کانون هستند و قول مساعد جهت همکاری و تهیه محل را نیز دادند.

 

[ یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٦:۱٥ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس