فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

نوروز باستانی بر همه ایرانیان عزیز علی الخصوص همکاران گرامی مبارک و تهنیت باد.

هر روزتان نوروز   نوروزتان پیروز

کوتاه در باب نوروز:

 
ایرانی‌ها که متمدن‌ترین قوم جهان و فرهیخته‌ترین ملت دنیا بوده‌اند، جملگی حتی‌قبل از ظهور اسلام عزیز، خداپرست بوده‌اند و بدین جهت است که به استقبال اسلام عزیز، متعالی، مترقی و آسمانی رفتند و تمام آنچه که مورد تأیید اسلام و قرآن قرار نگرفت کنار گذاشتند و هیچ‌گونه عناد و استکباری از خود نشان ندادند و جشن‌باستانی «نوروز» آنان نه فقط مورد تأیید اسلام قرار گرفت که با ستایش پیشوایان این دین مبین روبرو شد.

روزگاری بر این ملت رشید گذشته است که بزرگان او، سال را به دو فصل تقسیم کرده بودند که ده ماه آن را زمستان می‌پنداشتند و دو ماهش را تابستان، و دورانی را نیز تابستان را هفت‌ ماه و زمستان را پنج ماه تقسیم کردند و سرانجام در عهد باستان به چهار فصل فعلی بخش شد و همچنان باقی ماند.

آغاز سال ایرانی، از زمان خلقت انسان (یعنی ابتدای هزاره هفتم از تاریخ عالم) روز هرمز از ماه فروردین بوده یعنی وقتی که آفتاب در نصف النهار، در نقطه اعتدال ربیعی و طالع سرطان قرار می گرفت.

نوروز و یا عید باستان ایرانیان که اکثراً زرتشتی مذهب بودند، قدمتی به حداقل روزگار حکمرانی مستبدانه نمرود دارد برای اینکه بزرگان دین ما فرموده‌اند آن روزی که خلیل‌الرحمن، ابراهیم بت‌شکن (س) وارد بت‌خانه گردید و جمله‌ی بتان را درهم شکست مگر بت بزرگ را و تبر الهی و تیزش را بر گردن آن آویخت، «نوروز» بوده است مردم بت‌پرست دورانش آن روز را برای جشن به صحرا و بیرون از شهر رفته بودند.

اما اولین کسی که «نوروز» را «روز نو» و منشأ شروع سال شمسی قرار داد جمشید پسر طهمورث می‌باشد که از پادشاهان افسانه‌ای و اسطوره‌ای تاریخ ایران است و مراسم‌های خاصی را طی مدتی طولانی اجرا می‌کردند که در این مختصر نمی‌گنجد.

[ شنبه ٢۸ اسفند ۱۳۸٩ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس