فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

در باب ادله اثبات دعوا خاص امور حقوقی اساتید مسلم حقوق بحث وفحص فراون کرده اند و این بدان معنی است که جای سخن از برای این موضوع از سوی بنده مصداق زیره به کرمان بردن است.

لذا بنده در این مقاله صرفا من باب تاکید و از برای ممارست خویش وشاید هم استفاده دوستان مطالبی در موضوع رجوع امر به کارشناس را به نگارش در آورده ام.

امید است که مفید فایده واقع شود.

به موجب ماده 1258 قانون مدنی دلایل اثبات دعوی از قرار ذیل است:

۱ ـ اقرار .
۲- اسناد کتبی .
۳- شهادت .
۴ ـ امارات .
۵ ـ قسم .
علاوه بر این در قانون ذیل عنوان رجوع به اشخاص خبره تاسیس مهم و راهگشایی صورت گرفته است که آن عبارت است از:

1- رجوع به نظریه کارشناس

2- تحقیق محلی

3- معاینه محل

این 3 مهم اگرچه در بیان افراد غیر متخصص به عنوان دلیل شناخته می شوند اما مفهوما از وسایل اثبات دعوا و نهایتا دلیل شمرده می شوند و موجب صدور رای.

لازم به ذکر است که در برخی کتب آموزشی و بعضا غیر آموزشی از این وسایل اثباتی با عنوان ادله یاد شده است که بنده این استفاده را مبنی بر تسامح میدانم و لاغیر.

سوال؟ استفاده قاضی از این وسایل اجباری است یا اختیاری؟

پاسخ روشن است قاضی تنها  به علت وجود دلایل فنی و تخصصی می تواند جهت قضاوت درست به اشخاص خبره رجوع نماید. معنای این عبارت آن است که ارجاع به اهل خبره اختیاری است و تشخیص فنی و تخصصی بودن موضوع با دادرس است.لازم به ذکر است که این اختیار مطلق نیست.

این بدان مفهوم است که  در پاره ای موضوعات تشخیص قاضی ارجاع امر به اهل خبره است و در نهایت با استناد به آن مبادرت به صدور رای می نماید اما مرجع عالی تشخیص دادرس را مردود شناخته و رای صادره را نقض و بدون توجه به نظر کارشناس مبادرت به صدور رای می نماید.

وبالعکس چنانچه رجوع به کارشناس لازم باشد ودادگاه رسیدگی کننده به دعوا از صدور قرار ارجاع امر به کارشناس خودداری نماید هم باعث فسخ ونقض رای صادره می شود و هم مورد از موارد تخلف انتظامی دادرس محسوب می گردد.

 ادامه دارد

 

[ پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٩ ] [ ٩:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس