فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

بررسی حقوقی و قانونی طرح پیش‌فروش محصولات ایران خودرو

6-365.jpeg

عبدالصمد خرمشاهی/وکیل دادگستری با اشاره به اجرای طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو و نظام قانونی عقود معینه، گفت: طبق ماده 351 قانون مدنی در صورتی که مبیع کلی، یعنی صادق بر افراد عدیده باشد بیع زمانی صحیح است که مقدار، جنس و وصف مبیع ذکر شود. لذا به دلیل اینکه اوصاف طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو مشخص نیست، این به لحاظ قانونی اشکال دارد.

این حقوقدان با اشاره به ماده 216 قانون مدنی که در مورد معامله است، ادامه داد: طبق ماده 216 قانون مدنی، مورد معامله باید مبهم نباشد مگر در موارد خاص که علم اجمالی به آن کافی است؛ در طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو علم اجمالی به مال نیز وجود ندارد چرا که مشخص نیست چه چیزی را می‌خواهیم خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه ایران خودرو در حال فروش اوراق عرضه است، گفت: ایران خودرو مالی را که در هنگام معامله می‌خواهد بفروشد،‌ ندارد. به عنوان مثال در زمان پیش‌فروش ساختمانها هم بعضی از حقوقدانان معتقدند که از منظر حقوقی این معامله درست نیست چرا که در زمان معامله، مبیع فقط زمین است اما عده‌ای معتقدند که در زمان معامله به دلیل اینکه متراژ و سایر اوصاف آن مشخص است، بنابراین معامله اشکالی ندارد. اما در طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو وصف و نوع جنس مورد معامله مجهول است.

خرمشاهی اظهارکرد: طبق ماده 10 قانون مدنی، قراردادهای خصوصی که نسبت به کسانی که منعقد کرده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است ولی از آنجا که این طرح این شرایط را ندارد لذا می‌توان گفت که اساساً این بیع باطل تلقی می‌شود.

این وکیل دادگستری هم‌چنین با اشاره به ماده 342 قانون مدنی، ادامه داد: طبق ماده 342 قانون مدنی، مقدار، جنس و وصف مبیع باید معلوم باشد ولی در طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو هیچکدام از مواردی که در ماده 342 قانون مدنی آمده، مشخص نیست.

وی در پایان گفت: از منظر قانون مدنی، طرح طلایی پیش فروش ایران خودرو باطل است و به نوعی ایران خودرو با این طرح، پیش فروش اوراق عرضه کرده است تا بتواند پول مردم را جمع‌آوری کنند.

به گزارش ایسنا،‌ شرکت ایران خودرو طرح جدید پیش فروش چند مرحله‌ای محصولات خود را تحت عنوان «پیش فروش طلایی» و با شعار «حساب شد قدم بردارید» به مرحله اجرا گذاشته است که در این طرح با چهار روش و زمان تحویل‌ مختلف از چند ماه تا تحویل در سال 1394 اقدام به پیش فروش خودرو کرده که در آن نوع خودرو خریداری شده توسط مشتری مشخص نشده است

[ پنجشنبه ٩ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس