فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

جلسه فوق العاده روسای کانونهای وکلای دادگستری در تاریخ ۳۱/۱/۱۳۹۱ در محل دفتر اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران(اسکودا)تشکیل شد .بس از بحث و بررسی پیرامون پیش نویس لایحه موسوم به ''لایحه جامع وکالت رسمی'' که توسط قوه قضائیه تنظیم و به هیات دولت ارائه شده است،به اتفاق آرا و به شرح زیر اعلام نظر گردید :



۱- در لایحه مذکور به خواسته ها ،نیازها و انتظارات به حق جامعه ،ضرورتهای حقوقی ، اجتماعی ، فرهنگی ، منشور های بین المللی، قانون اساسی ،اصول قانون نویسی و عدم امکان اجرای عملی مقررات مذکور توجه نشده است.

۲-پیش نویس لایحه یاد شده نه تنها متضمن رسالت حق دفاع مردم نیست بلکه اساس استقلال کانونهای وکلای دادگستری و نیز قاعده پذیرفته شده مصونیت وکیل را در امر دفاع مخدوش می کند.

۳-پیش نویس لایحه یادشده بدون توجه به رای صاحبنظران و لحاظ نمودن متن های کانون وکلای دادگستری ،مرکز پژوهش های مجلس ،معاونت توسعه قضائی قوه قضائیه و طرح تنظیمی مورخ ۲/۹/۱۳۹۰ با امضای بیش از ۱۵۳ نفر از نمایندگان محترم مجلس وارجاعی به کمیسیون حقوقی وقضائی تهیه گردیده است .

۴-در راستای تکالیف محوله به کانونهای وکلای دادگستری بر اساس قانون وکالت و لایحه استقلال و آیین نامه های مربوطه ،وظایف و مسئولیتهایی که به این نهاد مدنی محول شده است طی سنوات گذشته (بیش از ۶۰سال)مشکلات ناشی از اجرای کار مورد توجه مسوولان کانونهای وکلابوده است . بنابراین تنظیم هر گونه طرح یا لایحه مربوط به حرفه وکالت بدون توجه به مشکلات اجرایی از جانب اشخاصی که هیچگونه تجربه عملی در اجرای وظایف محوله به کانونهای وکلا ندارند،نه صحیح و منطقی و نه منطبق با وظایف خاص قوه قضائیه در قانون اساسی است. با این وصف متن پیشنهادی قوه محترم قضائیه که فارغ از عنایت به مشکلات موجود و صرفاً در جهت اعمال نه تنها نظارت بلکه دخالت در امور کانون وکلا تنظیم شده است ، تحت هیچ عنوان مورد تایید جامعه ۴۰ هزار نفری وکالت نیست.
بنابراین پیشنهاد می شود کمیسیونی متشکل از نمایندگان محترم قوه قضائیه ،کانونهای وکلای دادگستری و مرکز پژوهش های مجلس به تعداد برابر تشکیل شود تا متن جامع و کاملی را تهیه و ارائه نمایند.

[ شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس