فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

 

 

1- با توجه به آنچه از بخشنامه اخیر ریاست محترم جمهوری در مورد قابل اجرا شدن مصوبات عادی، بعد از انتشار در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی نقل شده، به‌نظر می‌رسد مفاد آن صرفا ناظر به آئین‌نامه و مصوبات مشمول اصل 138 قانون اساسی است.آنچه مسلم است طبق قسمت اخیر اصل 138، این تصویب‌نامه‌ها و آئین‌نامه‌ها- صرف‌نظر از اینکه در کجا چاپ و منتشر شده باشند- ناچار باید به اطلاع رئیس مجلس برسند تا درصورتی که موردی برخلاف قوانین بیابد، با ذکر دلیل برای تجدیدنظر به هیات وزیران بفرستد.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

پیرو بخشنامه شماره ۵۳۰۰۸ مورخ ۹/۳/۱۳۸۹ و نظر به اینکه سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در اسفندماه سال ۱۳۹۰ رسماً افتتاح و هم اکنون با نشانی اینترنتی :www.dotic.ir www.qavanin.com www.ghavanin.net در دسترس آحاد مردم است ؛ و نظر به اینکه در ماده (۹) دستورالعمل ضمیمه بخشنامه فوق الذکر مقرر شده است:
« ماده ۹- پس از راه اندازی کامل سامانه و اعلام معاونت ،مصوبات عادی(غیرمحرمانه) بعد از انتشار در سامانه برای کلیه دستگاههای ذیربط قابل اجرا است . مصوباتی که علاوه بر دستگاهها و کارکنان آنها برای مردم حق و یا تکلیف ایجاد می‌نماید پانزده روز بعد از انتشار در سامانه لازم الاجرا است مگر آنکه در مصوبه تاریخ اجرای دیگری مشخص شده باشد.»
لذا با توجه به مراتب فوق و با عنایت به اعلام معاونت حقوقی ریاست جمهور مبنی بر آمادگی اجرا مقتضی است دستگاههای اجرایی کلیه آئین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها ، بخشنامه‌ها، مصوبات و ... مربوط به دستگاه متبوع و زیرمجموعه‌های وابسته خود را تا پایان سال ۱۳۹۱ وارد سامانه نمایند.
بدیهی است از ابتدای سال ۱۳۹۲ طبق ماده (۹) فوق‌الذکر مصوبات عادی (غیرمحرمانه) جدید داخلی دستگاه‌های اجرایی اعم از تصویب‌نامه‌ها و آئین‌نامه‌ها (که صدور آن طبق قوانین و مقررات مربوط از جمله اصل ۱۳۸ قانون اساسی بر عهده دستگاههای اجرایی محول شده است) و همچنین بخشنامه‌های مربوط در صورتی برای عمومی [عموم]مردم لازم‌الاجرا خواهد بود که در سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران منتشر شده باشد.

 
   
[ سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱ ] [ ٩:۱٧ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از توافق مجلس و شورای نگهبان در خصوص لایحه حمایت از خانواده خبر داد.

اللهیار ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سئوالی درباره سرنوشت لایحه حمایت از خانواده و این که چه زمانی قرار است این لایحه به قانون تبدیل شود و به تصویب و تائید شورای نگهبان برسد، اظهارکرد: پیشتر شورای نگهبان ایراداتی را به این لایحه گرفته بود که ما مجلس این مشکلات را برطرف کرد.

وی در خصوص اعاده لایحه حمایت از خانواده به مجلس از سوی شورای نگهبان، افزود: پس از رفع ایرادات شرای نگهبان از سوی مجلس، تنها یک ماده مورد بحث باقی مانده بود که آن هم از سوی مجلس شورای اسلامی برطرف شد.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی تصریح کرد: کار لایحه حمایت از خانواده با رفع این ایراد که با هماهنگی شورای نگهبان صورت گرفته، به زودی به پایان خواهد رسید.

وی پیش بینی کرد که طی یک ماه آینده لایحه حمایت از خانواده تبدیل به قانون شود.

به گزارش مهر، لایحه حمایت از خانواده به پیشنهاد قوه قضائیه در جلسه هیات دولت در تیر ۱۳۸۶ مورد تصویب قرار گرفت و به مجلس ارسال شد. همزمان با بالاگرفتن انتقادات از این طرح قوه قضائیه نیز نسبت به مواد اضافه شده از سوی دولت به این لایحه انتقاد کرد. علیرضا جمشیدی سخنگو و معاون رییس سابق قوه قضائیه در مقاله‌ای که در پاسخ به غلامحسین الهام، سخنگوی دولت  در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر ساخت، اعلام که اساسا دخالت دولت در لوایحی که از سوی قوه قضائیه ارسال می‌گردد و تغییر دادن آن خلاف قانون اساسی است. این لایحه تاکنون چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رد و بدل شده است تا این که از قرار معلوم تمامی اشکالات قانون و فقهی آن برطرف شده و به زودی به تائید شورای نگهبان خواهد رسید.

[ سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱ ] [ ٩:٠٩ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس