فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ
رئیس کمیسیون قضائی مجلس گفت: قانون جدید مجازات اسلامی و لایحه حمایت از خانواده پس از رفع ایرادات به شورای نگهبان فرستاده شد.

اللهیار ملک شاهی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت قانون جدید مجازات اسلامی اظهار داشت: شورای نگهبان 51 ایراد به قانون جدید مجازات اسلامی گرفته بود که این ایرادات در کمیسیون رفع شد. فقط دو مورد ویراستاری آن مانده بود که امروز با رفع این دو مورد قانون برای تصویب نهایی به شورای نگهبان فرستاده می شود.

وی با اشاره به قانون جدید مجازات اسلامی گفت: در این قانون برخی مواد تغییراتی پیدا کرده و جامعتر از گذشته است که امیدواریم در شورای نگهبان تایید و بزودی ابلاغ شود.

رئیس کمیسیون قضائی مجلس در خصوص لایحه حمایت از خانواده نیز افزود: با نمایندگان شورای نگهبان جلساتی در این زمینه گذاشتیم و با نظر مشورتی آنان ایرادات رفع شد. این لایحه نیز هم اکنون به شورای نگهبان فرستاده شده است.

[ سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٥:٠۳ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

    سیدمهدی حجتی - وکیل دادگستری

  به جای مقدمه:
گرچه حرفه وکالت دادگستری بعنوان حرفه ای مستقل در کشور ما قریب به ۶۰ سال است که تثبیت و نهادینه شده است؛ اما هر از چند گاهی اظهار نظر مقامی رسمی یا تصویب قانونی در لباس آئین نامه ویا تدوین لایحه ای جنجالی در رابطه با وکلای دادگستری و کانونهایشان، شوکی به جامعه وکلای مستقل دادگستری وارد و جایگاه و موقعیت حرفه ای تثبیت شده آنان را در سطوح داخلی و بین المللی در مخاطره قرار می دهد. این امر بالاخص در طول یک دهه گذشته مستمراً ادامه داشته و مطلع آن با قصه پر غصه گنجاندن ماده ۱۸۷ در قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی آغاز می گردد.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٧ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت دادگستری با تشریح آخرین وضعیت 12 لایحه مهم قضایی گفت: 52 ایراد لایحه قانون ‏مجازات اسلامی رفع شد و به زودی به شورای نگهبان می‌رود. ‏عبدالعلی میرکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت لوایح قضایی در کمیسیون لوایح دولت و کمیسیون ‏قضایی و صحن مجلس توضیح داد‎.

‎لایحه قانون اداری: ‎به دلیل تراکم کاری همچنان در نوبت کمیسیون لوایح می‌باشد.

این لایحه خردادماه سال 90 از سوی قوه قضاییه به دولت ارجاع و در کمیسیون لوایح دولت بررسی شد ولی به دلیل تراکم ‏کاری کمیسیون لوایح در نوبت قرار دارد.

‎لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان:ایراد شورای نگهبان و بازگشت به مجلس‏

این لایحه دو قسمت است. یکی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان بی‌سرپرست و دیگری لایحه حمایت از اطفال و ‏نوجوانان بزهکار که در لایحه اول باید گفت که این لایحه در کمیسیون لوایح دولت تصویب شد و به تصویب هیات وزیران ‏رسید و برای تصویب نهایی به مجلس ارجاع شد اما شورای نگهبان ایراداتی گرفت و دوباره لایحه به مجلس بازگشت و ‏هم اکنون در کمیسیون قضایی در حال رفع ایرادات است.

‎لایحه آیین دادرسی تجاری:در نوبت رسیدگی می‌باشد.

‎ ‎این لایحه خردادماه سال 90 توسط هیات وزیران به مجلس ارجاع شد ولی مجلس هشتم فرصت نکرد به این لایحه رسیدگی ‏کند و در مجلس نهم رسیدگی می‌شود و هنوز نوبت رسیدگی به آن نرسیده و روی میز کمیسیون است.

‎لایحه آیین دادرسی کیفری: بعد از رفع ایراد دو هفته دیگر به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎ ‎این لایحه توسط مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت. شورای نگهبان هم ایراداتی را وارد دانست و دوباره به ‏مجلس بازگشت. ولی حدود دو هفته دیگر این لایحه رفع ایراد شده و از سوی کمیسیون قضایی به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎لایحه حمایت از خانواده: مشکل بر سر یک ایراد شورای نگهبان است‏.

‎ ‎این لایحه‌یی 50 ماده‌یی در مجلس تصویب شد و برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارجاع شده است. شورای نگهبان ‏ایراد گرفت و مجلس ایرادات را برطرف کرد و دوباره به شورای نگهبان ارسال شد ولی شورای نگهبان بر دو ماده این ‏لایحه همچنان پافشاری کرد. با رفع ایرادات یک ایراد رفع شد ولی شورای نگهبان بر یک ایراد نظر دارد. این ایراد ‏درباره کالا و مواردی است که زن در دوران زناشویی خود با همسرش خریداری کرده است. اگر این خریدها با اجازه ‏همسر باشد یک حکم و اگر بدون اجازه همسر باشد حکم شرعی دیگری دارد که مشکل بر سر این ماده قانونی در لایحه ‏است. البته کمیسیون مربوطه در حال برطرف کردن ایراد است تا به زودی لایحه تصویب شود.

لایحه نظارت بر عملکرد و رفتار قضات ابلاغ شد.‎

‎این لایحه تصویب و ابلاغ شد و آیین‌نامه آن هم نوشته شد و پس از تصویب رییس قوه قضاییه هم اکنون این قانون ابلاغ ‏شده است.

‎لایحه قانون جامع وکالت: به سرعت در حال پیگیری است‏.

‎‎این طرح ابتدا از سوی کمیسیون قضایی مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت بعد از آن قوه قضاییه هم لایحه نوشت.مهرماه سال گذشته لایحه از سوی قوه قضاییه به کمیسیون لوایح دولت ارجاع شد و پس از بررسی دوباره به قوه قضاییه ‏ارسال شد تا بازنگری شود. اکنون این طرح در کمیسیون‌های فرعی در حال بررسی بوده و در نهایت به کمیسیون اصلی ‏ارسال می‌شود. البته با توجه به تاکید رییس قوه قضاییه تلاش می‌کنیم این لایحه هر چه زودتر نهایی شود‏.

لایحه مالکیت معنوی: همچنان در نوبت بررسی است.‎ ‎این لایحه هم اکنون در کمیسیون لوایح دولت مطرح است.

اصلاح قانون مجازات اسلامی: ایرادات رفع شد، این هفته به شورای نگهبان می‌رود‏.

‎ ‎این لایحه با 52 ایراد از سوی شورای نگهبان بازگردانده شد. ایرادات بررسی شد و این هفته دوباره به شورای نگهبان می‌‏رود.

لایحه حمایت از بزه‌دیدگان اجتماعی: لایحه تازه وصول شده است و کار می‌برد‏.

‎لایحه حمایت از بزه‌دیدگان اجتماعی در نوبت رسیدگی قرار دارد. این لایحه جدیدا اعلام وصول شده و کار می‌برد‏.

لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی مدنی: در حال بررسی است‏.‎ ‎این لایحه در کمیسیون لوایح دولت در حال بررسی است‏.

آیین نامه اجرایی قانون پیش‌فروش ساختمان‌ها: به زودی ابلاغ می‌شود‏.

میرکوهی همچنین درباره آخرین وضعیت آیین‌نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان‌ها گفت: این آیین نامه نوشته شده و ‏هم اکنون در اختیار تیم مشاوران رییس قوه قضاییه است و به زودی ابلاغ می‌شود‏.

[ چهارشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٥:٢٢ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

قوه قضائیه برای عدالت یا به جنگ عدالت ؟

محمد رضا سماواتی پور - وکیل دادگستری

«همه ما در سال های ابتدایی دانشکده حقوق مراتب قانون را آموخته ایم و اینکه قانون اساسی در راس هرم قوانین قرارگرفته و بعد از آن به ترتیب قانون عادی‌‌؛ آئین نامه ، بخشنامه و دستورالعمل در قسمت تحتانی هرم قانونگذاری قرار دارند . مع الوصف آنچه تاکنون دیده و شنیده ایم افزایش روز افزون وضع دستورات اداری از سوی مقامات قضائی و اداری است که تماما با مقررات عادی و اساسی مصوب در تعارض هستند . به ناچار چندی پیش مطلبی به قلم نگارنده تحت عنوان «سایه سنگین بخشنامه بر پیکره قانون» در برخی از نشریات حقوقی من جمله نشریه شماره ۷۴ مدرسه حقوق اصفهان منتشر گردید که در حقیقت دنباله یادداشت های انتقادی قبلی نگارنده مانند « از هفت خوان واحد پذیرش تا سدی به نام معاونت ارجاع» بود و ظاهرا این یادداشت ها را پایانی نخواهد بود چرا که مسئولان را عزمی بر تبعیت از قانون نیست و ما نیز از پای نخواهیم نشست »


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

مرتضی سراجیان - وکیل دادگستری

نمیدانم از کجای این فاجعه آغاز کنم. روزگاری وکیل دادگستری شان و جایگاهی داشت و اگر زیدی می فهمید شغل شریفتان وکالت دادگستری است انگشت به دهان چند ثانیه ای فقط نگاهتان میکرد تا شاید باور کند آنکه روبروی اوست وکیل دادگستری است. مسئولین قضایی نیز نگاهی فنی و تخصصی نسبت به وکلا داشتند و در همه حال حضور آنها را تحمل و مزاحم فرضشان نمی کردند لیکن امروز که مورخ 10/8/91 است در مجتمع قضایی واقع در کیانپارس اهواز که دو دادگاه جزایی و انقلاب را در خود جای داده است جهت اعلام وکالت مراجعه و با برخورد بسیار زننده و دون شان وکلای دادگستری مواجه گشتم. نوشته ای به ورودی نصب شده است بدین مضمون: آوردن تلفن همراه لنزدار و ساده برای وکلا ممنوع ضمنا بازرسی بدنی وکلا الزامی است. ابتدا شوکه و به سرعت عقب نشینی کردم به عبارتی خودم را از مامور دور نگه داشتم تا مورد بازرسی بدنی قرار نگیرم .برافروخته شدم و به شدت با مامورین و مسئولین انتظامی به بحث و جدل پرداختم لکن این نیز بیهوده بود چون اولا سایر همکاران به سرعت پس از بازرسی بدنی بدون اعتراض از جلوی بنده عبور می کردند و ثانیا مامورین مامور بودند و معذور. موضوع را پیگیری و مشخص گردید معاون دادستان در مجتمع مبادرت به صدور چنین دستوری نموده است. نمیدانم علت صدور چنین دستوری چیست؟! ای کاش معاون محترم دادستان خود چند دقیقه ای وقت می گذاشتند و نظاره گر این بازرسی بدنی می شدند ومی دیدند که چگونه شخصیت و شان وکلا زیر سوال می رود . مامورین خود نیز از این موضوع ابراز انزجار  و با کسب اجازه و عذرخواهی مبادرت به بازرسی بدنی می نمودند.  علی ایحال به سرعت به کانون وکلا مراجعه و ریاست محترم کانون جناب آقای درویش را در جریان گذاشتم البته ایشان خود مطلع بودند و  فرمودند موضوع در دست بررسی است.

وکیل دادگستری درتمام دنیا از شان بالایی برخوردار بوده و از نقش و پایگاه اجتماعی ویژه و حیثیت بالایی برخوردار است بطوری که تظاهر به وکالت و توهین به وکیل جرم است و مجازات دارد و تقریبا در تمام قوانین اساسی دنیا و نیز در اسناد بین المللی حقوق بشر اصول یا موادی مربوط به این حرفه ذکر شده است و وکلا نیز به مناسبت حرفه خود بیشتر وقت کاری خود را در دادسرا و دادگستری ها و مراجع قضایی سپری می کنند لذا رفتار دستگاه قضایی ما با وکلا و تن گردی و بازدید کیف و گرفتن تلفن همراه آنها و ... در مقایسه با مراجعین عادی توهین آمیز تر می باشد واقتضائات حرفه ای آنان به ویژه شئون حرفه ای ایشان رعایت نمی شود  این در حالی است که شمار بسیاری از همین وکلا از قضات پیشین یا بازنشسته ( بویژه قضات دیوان عالی کشور ) یا نمایندگان مجلس یا شوراهای شهر یا دیگر مقامات قضایی یا غیر قضایی گذشته هستند که این موضوع انجام بازرسی بدنی را غیر منطقی تر می نماید.

ضمنا وکیل هم شان قاضی است ماده واحده مجمع تشخیص مصلحت صراحت دارد و نمیدانم تفاسیر و برداشت های متعدد و متعارض و نهایتا اینگونه رفتارها برای چیست؟ والله اعلم

 

[ چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

یکی از مهم‌ترین جرایم در کشور ما، جرایم موادمخدر است. قواعد دادرسی ویژه این جرایم تابع احکام خاصی است. در این رابطه به سراغ دکتر منصور رحمدل، متخصص حقوق کیفری موادمخدر و مدرس دانشگاه رفتیم.

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس