فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ
بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری:
 
پلیس خودش اجتهاد نکند
گفته شده برخی مسوولان محترم نیروی انتظامی با ارائه فهرستی اعلام فرموده‌اند که با موارد جرم مشهود به شرح این فهرست برخورد خواهند کرد.

یک؛ با مراجعه به فهرست مذکور که به وسیله برخی روزنامه‌ها استخراج و منتشر شده ملاحظه می‌شود مواردی چون بدحجابی، جرائم آشکار خودروها، حمل سگ به وسیله خودرو، مردان بدپوشش، فروشندگان باربی، آرایشگاه‌های مردانه متخلف، دوچرخه‌سواری زنان، «خیابانگردی خودروها» و موارد دیگری جزو جرائمی شمرده شده که قرار است با آن برخورد شود.

دو؛ با بررسی این مصادیق- که البته منحصر به مواردی که عرض شد نیست- ملاحظه می‌شود جرم بودن بسیاری از این موارد نه فقط محل است بلکه از نظر قانونی منتفی است، زیرا جرم، فعل یا ترک فعلی است که قانون برای آن مجازات تعیین کرده است. همواره جرم‌انگاری یا فعل یا ترک فعل با تعریف روشن و جامع و مانع آن همراه است. به عبارت دیگر ابتدا باید عملی جرم تلقی و در قانون تعریف شود، سپس بحث و مقوله ارتکاب مشهود یا غیرمشهود آن مطرح شود.

حتی اینکه گفته شده است: «... در این موارد با قوه قضاییه هماهنگی می‌شود»، کافی نیست زیرا جرم‌انگاری چنین اعمالی مستلزم تصویب قانون و در صلاحیت انحصاری قوه مقننه است. بنابراین حتی قوه قضاییه بدون در دست داشتن قانون مصوب نمی‌تواند به نیروی انتظامی دستور دهد با اعمال خاصی به اصطلاح برخورد کند.

سه؛ اما درباره این گفته که خودرو حریم خصوصی نیست، گمان می‌رود این تعبیر ناشی از مسامحه باشد، زیرا تا آنجا که به یاد دارم، دیوان محترم اداری در یکی از آرای خود نظری کاملا متفاوت و متناقض داشته است. مضافا وقتی گفته می‌شود اگر کسی چهارچوبی در زمین بکوبد و به دور آن پارچه‌یی بکشد و در داخل این محدوده قرار گیرد، این محل حریم خصوصی او محسوب می‌شود و تعرض به آن مستلزم صدور دستور قضایی خاص است، به طریق اولی خودرو که مکانی به مراتب محفوظ‌تر و پوشیده‌تر از محلی است که گفتیم، ناچار حریم خصوصی افراد خواهد بود.

چهار؛ در گفتار مقام محترم کماکان این مشکل وجود دارد که گویا تشخیص برخی مصادیق رفتار مجرمانه مثل بدحجابی، مردان بدپوشش، چکمه‌پوشان بدحجاب، فروشندگان باربی، مانکن‌ها در فرودگاه‌ها، دوچرخه‌سواری زنان و خیابانگردی خودروها به مامورین انتظامی واگذار شده است. واقعیت این است حتی افراد خبره و دارای اطلاعات قضایی در بیان مصادیق و مثال‌هایی برای این موارد دچار اشکال می‌شوند. صرف‌نظر از اینکه در گام اول این اعمال هیچ کدام جرم نیست.

پنج؛ اما درباره حمل و نقل سگ در خودرو باید توجه شود در فقه برای سگ نگهبان، سگ گله و شگ شکاری احکام خاصی شروع شده و مجروح کردن یا کشتن آنها موجب ضمان است.

از طرفی با توجه به قاعده اصالت برائت و اصالت صحت و بالاخره بر مبنای قیاس از قاعده سوق مسلمین، وقتی در شهری که یکی از شهرهای کشور اسلامی است و اکثریت مردم آن مسلمان هستند، سگی در خودرو مشاهده می‌شود، چرا نباید پنداشت مسلمانی سگ گله یا سگ شکاری یا سگ نگهبان خود را جابه‌جا می‌کند؟ ملاک تشخیص در این موارد چه می‌تواند باشد و تشخیص بر عهده چه کسی است؟

شش؛ درباره دوچرخه‌سواری زنان و خیابانگردی خودروها سوال این است که اولا کدام ضابطه قانونی و شرعی دوچرخه‌سواری زنان را ممنوع کرده و اگر خانمی با رعایت حجاب با دوچرخه جابه‌جا می‌شود چرا باید معترض او شد؟

همچنین «خیابانگردی» را چه کسی و چگونه باید تشخیص بدهد و اصولا چه کسی گفته نفس خیابانگردی جرم است؟

نتیجه اینکه نیروی انتظامی و پلیس به عنوان خدمتگزار مردم همواره محترم بوده و هست. حتی در موارد بروز مشکل و درگیری باید بتواند به کمک مردم متکی باشد، اما این مستلزم آن است که این نیرو به عنوان ضابط دادگستری صرفا مجری قانون باشد و راسا اجتهاد نکند، بدیهی است قوه قضاییه نیز که عصاره قانون و عدالت باید باشد، بعید است دستوری برخلاف قوانین مصوب قوه مقننه به نیروی انتظامی بدهد.

وهوالله علم
[ چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
 • نگاهی حقوقی به تفاوت برداشت
 • روسای مجلس و دولت
 • نعمت احمدی وکیل دادگستری

ادامه مطلب
[ شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
 • زنده‌باد تفکیک ‌قوا
 • محسن رهامی*

ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٥:۱٥ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
 • رییس کانون‌های وکلای دادگستری ایران در گفت‌وگو با «شرق» مطرح کرد:
 • انتظار رد لایحه وکالت را داریم

 

پیچیده‌تر شدن روند دادرسی‌ها به تناسب تحولات جوامع ایجاب می‌کند که به همان میزان که به مساله استقلال قاضی از حکومت توجه و اهمیت داده می‌شود، مساله استقلال وکیل نیز مورد توجه و اهمیت باشد. همه انسان‌ها در همه نظام‌های حقوقی، ممکن است در معرض اتهام قرار گیرند یا اینکه مورد تعرض واقع شوند و در این صورت نیاز به دفاع از خود دارند. در نظام‌های حقوقی امروزی، دفاع امری پیچیده و تخصصی است، در یک طرف دعوا دادستان مجهز به پلیس و ضابطان متخصص قرار دارد و طرف دیگر دعوا متهم یا شاکی است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٩:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
 • استقلال قضا؛ مهار‌کننده قدرت
 • آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده‌هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری

استقلال قضا در اسلام و در قانون اساسی ما یک اصل اساسی و مسلم است و از سه نوع استقلال تشکیل یافته است و با فقدان یکی از آنها استقلال خود را از دست می‌دهد.
1ـ استقلال از قوا طبق اصل 57
2ـ استقلال قاضی طبق اصل 164
3ـ استقلال از حکومت طبق اصل 156


ادامه مطلب
[ شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

یک دوره تحصیل کارشناسی حقوق در ایران(دانشگاه علوم قضایی) و دو دوره ارشد و دکتری تحصیل حقوق در انگلیس تجربه مناسبی است و به من اجازه می دهد تا به چند مزیت سیستم آموزش حقوق در انگلیس در مقایسه با ایران اشاره و تاکید کنم که این مزایا برای ما قابل دسترس، بلکه گاهی جزئی از فرهنگ دینی و تاریخی ماست که مغفول مانده است.

طاهر حبیب زاده ( دانشجوی سال آخر دکتری حقوق (تجارت الکترونیک)؛ دانشگاه منچستر انگلستان ) -برگرفته از سایت تبصره

ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٩:٤۸ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
 

اصلاحات قانون مجازات اسلامی هفته آینده نهایی می‌شود
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اعلام این‌که قانون جدید مجازات اسلامی هفته آینده نهایی می‌شود، افزود: اظهار نظر درباره انتقادات مطرح شده را به پس از انتشار قانون موکول می‌کنیم. علی اسلامی پناه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به برخی انتقادات مطرح شده پیرامون قانون جدید مجازات اسلامی، تصریح کرد:هنوزقانون جدید مجازات اسلامی نهایی نشده است بنابراین تا پیش از انتشار آن نمی‌توان اظهار نظر دقیقی داشت.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: اواخرهفته آینده اصلاحات قانون مجازات اسلامی به اتمام می‌رسد لذا بررسی انتقادات مطرح شده توسط کارشناسان را به پس ازآماده شدن قانون مورد نظر موکول می‌کنیم.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک کمیسیون به نظرات و انتقادات کارشناسان و حقوقدانان توجه کرده و در صورت تایید همه موارد لحاظ می‌شود.

این درحالی است که چندی پیش طهماسبی مدیر کل تدوین لوایح قوه قضاییه در نشست تخصصی که با حضور برخی استادان و مولفان کتب حقوقی برگزار و گزارش آن در روزنامه حمایت به چاپ رسید، با اشاره به این‌که در بخش کلیات قانون جدید مجازات اسلامی نوآوری‌ها، تغییرات و قدم‌های مثبتی برداشته شده، ایراداتی را نیز مطرح و به تشریح آن پرداخته بود.

[ پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۸:۱۱ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

متن سخنرانی محمدامین درویش رئیس کانون وکلا در مراسم دیدارنوروزی در تاریخ 31/1/91 :

 

سال نو را به تمام همکاران عزیز و مهمانان گرامی تبریک عرض می کنم . هرچند اقتضا دارد که بنده وضعیت فعلی کانون وکلا و راهکارها و برنامه های پیش رو را خدمت همکارانم تبیین و تشریح کنم ، ولی به علت فضای روحانی و معنوی که به سبب حضور استاد فرزانه در این مراسم وجود دارد و قرار است که از لحظه لحظه حضور استاد حداکثر بهره را ببریم ، سخن را کوتاه می کنم و فقط به یک موضوع بسیار مهم می پردازم .
اخیراً و از قول معاون محترم پارلمانی و حقوقی وزارت دادگستری مطلع شدیم که لایحه ای با عنوان «لایحه جامع وکالت رسمی»تقدیم دولت شده که برای بررسی در کمیسیون لوایح دولت مطرح است . این لایحه ، که نسخه ای از آن بدست ما رسیده ، مشتمل بر 124 ماده است که به نقل از معاون محترم وزیر دارای دو ویژگی مهم نظارتی بیشتر بر وکلا و رعایت استقلال صد در صدی وکلا است . همکاران اطلاع دارند که سابق بر این طرحی مبتنی بر نظر مرکز پژوهش های مجلس تدوین و با امضای حدود 150 نماینده تقدیم مجلس شده بود .

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٤:٤٩ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

مهریه و وراثت در نکاح موقت

اشاره: در ازدواج موقت یا صیغه به اصطلاح مردم، رعایت دو شرط ضروری است: یکی تعیین مدت و دیگری تعیین مهریه، اگر در ازدواج موقت مهریه ذکر نشود آن عقد باطل است.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
* متن موسوم به « لایحه جامع وکالت رسمی »


ادامه مطلب
[ شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

براساس اعلام قبلی کانون وکلای دادگستری خوزستان نشست نوروزی سال 91 با حضور جناب دکتر سید محمد هاشمی استاد برجسته حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران در تاریخ سی و یکم فروردین، 5شنبه شب گذشته در تالار آمفی تاتر گیت بوستان سازمان آب و برق اهواز برگزار گردید.


ادامه مطلب
[ شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

جلسه فوق العاده روسای کانونهای وکلای دادگستری در تاریخ ۳۱/۱/۱۳۹۱ در محل دفتر اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران(اسکودا)تشکیل شد .بس از بحث و بررسی پیرامون پیش نویس لایحه موسوم به ''لایحه جامع وکالت رسمی'' که توسط قوه قضائیه تنظیم و به هیات دولت ارائه شده است،به اتفاق آرا و به شرح زیر اعلام نظر گردید :


ادامه مطلب
[ شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٦ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

 • ایران بلاگ
 • فار سی ام اس