فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص برگزاری آزمون وکالت در سال۹۰ تصریح کرد: این آزمون روز جمعه ۴ آذرماه در مراکز کانون‌ها برگزار می‌شود.

وی درباره نحوه سوالات آزمون وکالت ۹۰، اظهار کرد: سوالات آزمون حسب مصوبه هیات عمومی و شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) از متن قوانین و آرای وحدت رویه دیوان‌عالی کشور خواهد بود و سوالات رشته اصول فقه از منابع دوره لیسانس حقوق انتخاب می‌شود.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران افزود: ظرفیت پذیرش در کانون مرکز که شامل استان‌های تهران، البرز، سمنان، یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است، ۱۲۲۰ نفر خواهد بود.

کشاورز افزود: آزمون وکالت کانون مرکز در دو مرحله برگزار می‌شود. به طوری‌که پس از اعلام نتایج از طرف سازمان سنجش آموزش کشور، کانون وکلای مرکز از میان قبول شدگان با شرایط و زمانی که اعلام خواهد کرد، افراد مورد نظر را با برگزاری آزمون دیگری انتخاب می‌کند.

وی ادامه داد: ظرفیت پذیرش کانون های استان‌های آذربایجان شرقی ۱۰۰ نفر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد ۱۶۰ نفر، اصفهان و چهارمحال و بختیاری ۱۸۰ نفر، آذربایجان غربی ۲۰ نفر، مازندران ۵۰ نفر، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ۱۰۰ نفر، گیلان ۵۰ نفر، قزوین ۴۰ نفر، خوزستان ۳۵ نفر، کرمانشاه و ایلام ۴۰ نفر، همدان ۳۵ نفر، قم ۲۵ نفر، کردستان ۲۱ نفر، گلستان ۳۰ نفر، اردبیل ۳۰ نفر، اراک ۲۵ نفر، بوشهر ۶۰ نفر، زنجان ۳۰ نفر، لرستان ۴۰ نفر و کرمان ۳۰ نفر و مجموع ۲۳۲۱ نفر ظرفیت پذیرش کل کانون‌ها در آزمون وکالت است.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران هم‌چنین درباره نحوه ثبت‌نام داوطلبان آزمون وکالت ۹۰، افزود: ثبت‌نام و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون وکالت از طریق اینترنت انجام می‌شود، بنابراین بعد از انتشار آگهی ثبت‌نام، شرکت کنندگان در این آزمون باید نسبت به تهیه مدارک ثبت‌نام اقدام کنند.

کشاورز تاکید کرد: کسانی که متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگری هستند باید گواهی ایثارگری خود را که در سال ۹۰ صادر شده است، در مهلتی که در آگهی ثبت‌نام تعیین می‌شود با پست سفارشی پیشتاز به اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ارسال کنند.

وی درباره شرایط داوطلبان آزمون وکالت نیز اظهار کرد: داوطلبان این آزمون باید دوره خدمت سربازی را گذرانده باشند یا دارای معافیت دایم باشند و کسانی که دارای معافیت تحصیلی اعم از معافیت‌های مربوط به دانشگاه‌ها یا حوزه‌های علمیه هستند، حق شرکت در آزمون وکالت را ندارند.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ادامه داد: افراد شرکت کننده در آزمون باید دارای لیسانس در رشته‌های حقوق، حقوق قضایی، علوم قضایی، الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی باشند.

کشاورز تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق از دانشگاه امام صادق (ع) و هم چنین کسانی که دارای گواهی فراغت از تحصیل در سطح دو معادل حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی از حوزه علمیه هستند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

وی در پایان درباره زمان ثبت نام آزمون وکالت، یادآور شد: زمان ثبت نام هنوز مشخص نیست و متعاقبا از طریق آگهی اعلام خواهد شد.

[ یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٥:٠٠ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

در راستای هدف کانون وکلای خوزستان جهت شناسایی این نهاد مستقل مدنی به جامعه و مقامات استانی روز 4 شنبه مورخ 26/5/1390 تعدادی از اعضای هیئت مدیره کانون با آقای دکتر حجازی استاندار محترم خوزستان با حضور جناب آقای الفت ، رئیس کل محترم دادگستری خوزستان دیدار و گفتگو کردند. در ابتدا آقای محمد امین درویش رئیس کانون وکلای خوزستان ضمن تشکر از استاندار محترم به توصیف و شناساندن کانون ،این نهاد مهم مدنی و اجتماعی پرداختند ایشان عنوان داشتند:« کانون وکلا یک نهاد مستقل مدنی است که به موجب قانون تشکیل گردیده است که دارای قابلیت ها و توانایی های بسیاری است. البته کار و وظیفه ی عمده اش دفاع عادلانه می باشد. دفاع، چکیده کار اعضای کانون و مهمترین وظیفه آنها می باشد. کانون در تمام زمینه ها با همکاری و هماهنگی اعضاء نقش بسزایی در کیفیت و پایداری قراردادها و پروژه ها دارد و می تواند با مشاوره به موقع و مناسب تا حد بسیاری مانع از طرح دعاوی بیهوده در دادگاهها شود. کانون در حد بضاعت و توانایی خویش قادر می باشد تا به مردم جامعه علی الخصوص افراد کم توان و ناتوان مالی کمک های شایان توجه ای بنماید که از جمله استفاده از وکلای تسخیری و معاضدتی جهت دفاع از ناتوانان مالی در دعاوی می باشد. رئیس کانون وکلا در ادامه اظهار داشت :کانون وکلا همانگونه که بیان گردید یک نهاد مستقل از دولت و حاکمیت می باشد و بدین دلیل از بوجه های مالی مملکتی استفاده نمی نماید و بودجه خود را ابتدا با گرفتن حق عضویت از اعضای خویش و حق کانون از تمبر مالیاتی اعضا و سپس هدایای نقدی و کمک های مالی اعضا تامین مینماید ، که البته این مقدار پاسخگوی این نهاد جهت ارائه خدمت به جامعه نمی باشد.در هر استان زمانی که تعداد وکلا به مرز 60 نفر برسند می توانند یک کانون مستقل برای خویش تاسیس بنمایند که استان خوزستان و لرستان از سال 81 دارای یک کانون مستقل برای خود بوده است . استان لرستان با داشتن بیش از 60 وکیل سال گذشته از خوزستان جدا گردیده و عملا به صورت مستقل کار خود را آغاز نموده است. اکنون در سراسر کشور 21 کانون مستقل به فعالیت و انسجام بخشی به کار اعضا مشغول می باشند.
رئیس کانون همچنین بیان داشت : کانون یک مجموعه حقوقی و کاملا تخصصی است که با امکانات وسیع علمی و پژوهشی در مسائل حقوقی و قضایی قدرت تحلیل بسیار بالایی دارد و در مسائل اجتماعی، خانوادگی، تجاری و اقتصادی جزء برترین صاحبنظران می باشند. درست است کار اصلی کانون دفاع از حقوق شهروندی است اما بسیار لازم و مفید است که از نظرات کانون و اعضا در مسائل ملی و حتی فراملی استفاده شود. مسئله کانون یک مسئله فرا شخصی می باشد. کانون وکلا در خواستی که دارد این است که در این امور از کانون استفاده بشود. درست است که اکنون در کانون سیستم معاضدت و تسخیری جهت کمک به افراد جامعه وجود دارد اما قابلیت کانون بیش از این ها می باشد کانون می تواند با سازمانهایی چون کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی وسایر نهادهایی که به نحوی در کمک رسانی به افراد ناتوان و کم توان مالی دخیل هستند یاری رسان باشد.با این وجود واقعا همانگونه که مستحضر هستید کانون وکلای دادگستری یک مجوعه ناشناخته برای اعضای جامعه و حتی مقامات استانی می باشد که این مسئله تعامل کانون با نهادهای را مشکل میسازد. در استانهای دیگر مقامات اجرایی استانها با شناخت اهمیت کانون وکلا در پیش رفت کانون دخالت و مساعدت مستقیم داشته اند .کانون با اهمیت فراوان جهت رشد اجتماعی تاکنون موفق به تهیه محل مناسب و در شان جهت انجام امور خود نشده است و این انتظار می رود که با یاری استانداری محترم و شناخت اهمیت کار و نقش کانون در جامعه این امکان فراهم گردد . کانون هنوز در محل های استیجاری فعالیت می نماید.
آقای درویش اضافه نمود : یکی از اهداف هیئت مدیره جدید کانون شناساندن نهاد کانون و نقش و اهمیت آن به احاد اجتماع و حتی مقامات استانی می باشد که جلسه با مقامات استانی و تشکیل سمینارهای حقوقی از جمله این فعالیت ها می باشد.یکی از فعالیت های کانون طرح وکیل مدرسه می باشد. در اقدامی نو کانون قصد دارد با آموزش و پروش تعامل نموده درصورت امکان در هفته در یک ساعت درسی، افرادی از اعضای کانون جهت آشنایی دانش آموزان با حقوق در کلاس درس حاضر شوند.
در انتها آقای حجازی با تشکر از حضور اعضای هیئت مدیره کانون یکسری سوالات مطرح نمودند که ریاست کانون ضمن پاسخگویی به سوالات خواسته کانون را که همانا مساعدت در تهیه محل مناسب جهت کانون و شناختن اهمیت فعالیت کانون بود را نیز تاکید کردند.
آقای حجازی عنوان نمودند با توجه به عدم شناخت کانون خواهان تعامل بیشتر با کانون هستند و قول مساعد جهت همکاری و تهیه محل را نیز دادند.

 

[ یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٦:۱٥ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس