فراتر از قانون
خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای آن گذشت حسرت نخورم 
قالب وبلاگ

به نام خدایی که هر چه هست از اوست

 

یکی از مشکلاتی که همه دانشجویان ،کار آموزان وکالت و حتی وکلا با آن مواجه هستند تسلط کامل و جامع بر تمام قوانین موجود است.

شاید عبارت مشکل صحیح نباشد چرا که اساسا در دنیای پیچیده امروز قوانین متعددی در زمینه های گوناگون منصوص می گردد و تسلط بر تمامی آنها امکان پذیر نمی باشد.

پس چه کنیم تا مشکل بر طرف شود؟

اولا: امکان رفع این موضوع یقینا مطلق نیست. به عبارتی دیگر می توان با تسلط بر قوانین اساسی و کلیدی و توجه ضمنی  به سایر قوانین  تا حدودی مشکل را رفع کرد.

ثانیا: یکی از راههای تسلط صرف بر متن قوانین این است که قوانین را با ماده مربوط به آن چندین و چند بار نوشت. پس از فهم موضوع بدون مراجعه به کتب اساتید و با استفاده از معلومات ابتدایی خویش نکات مهم و کلیدی آن را استخراج کرده و با ارایه نظر خویش در این باره بدنبال نظر اساتید در کتب مربوطه باشید و میزان آگاهی و معلومات خود را بسنجید. این امر نیازمند تکرار فراوان است تا تسلط کافی بر موضوع پیدا کنید.

ثالثا: ویژگی رشته حقوق این است که همیشه و در همه حال باید دست به مطالعه باشید و هیچگاه خود را بی نیاز از مطالعه ندانید. نکته مهم این است مه مطالعاتتان پراکنده و موردی نباشد بلکه هدفمند و منظم مطالعه کنید و تا موضوعی را تمام و کمال متوجه نشدید و بر زوایای آن مسلط نشدید به سراغ مطلب بعدی نروید اگرچه در علم پیوسته و یکپارچه حقوق موضوعی کوچک شما را به دریایی عظیم متصل می کند  به هر حال تلاشتان را در این زمینه  بکار بگیرید، قطعا بر موضوعات حقوقی مسلط خواهید شد.

النهایه بحث در این فصل مفصل و فراوان است اما فعلا به این موجز اکتفا می کنم تا شاید وقتی دیگر.

[ سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠ ] [ ٦:۱٤ ‎ب.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

به نام خدا

مباحث مربوط به حقوق ثبت از اهمیت ویژه و خاصی در حقوق امروز برخوردار است. لکن در کشور ما حقوق ثبت از قدمت زیادی برخوردار نیست و متاسفانه در دانشکده های حقوق  به درستی برای دانشجویان آموزش داده نمی شود.از این رو اکثر دانش اموختگان حقوق و بسیاری از کارآموزان وکالت و حتی قضات از این دانش نوپا بی بهره و مالا در رنجند.با این حال ما در این رشته حساس و مبتلا به دچار فقر منابع هستیم. لذا سعی بنده این است که در حد مقدورات علمی به طرح مباحثی در این موضوع بپردازم.

موضوع اول:

ثبت ملک: عملیات مقدماتی ثبت ملک تا ثبت در دفتر املاک :

1-تقسیم حوزه ثبتی به چند ناحیه

2-تهیه پیش نویس اگهی موضوع ماده 9 قانون ثبت در شش نسخه

3-اطلاع دادن به اوقاف

4-انتشار آگهی مقدماتی یا اگهی ماده ی 10 قانون ثبت

5-شماره گذاری املاک و پلاک کوبی

6-تحقیق از مطلعین

7-توزیع اظهارنامه

8-نشر آگهی نوبتی یا آگهی ماده ی 11 قانون ثبت

9-انتشار آگهی ماده ی 14 یا آگهی تحدیدی

10- تحدیدحدود و تعین حقوق ارتفاقی

11- تهیه پیش نویس سند مالکیت

تشریح و تحلیل موارد یازده گانه فوق در مطلب بعدی خواهد آمد. 

 

[ شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]

به نام خداوند بخشنده و مهربان

چندی است به علت مشغله فراوان کاری امکان بروز رسانی این وبلاگ میسر نیست.

علم حقوق ویژگی اش این است که اگر همراهی اش کنید تمام زندگیتان را فرا می گیرد خوب اگر در این میان عاشقش(وکیل) نیز باشید دیگر امانتان نخواهد داد و می بینید  تمام وقت یا در دادگاه به سر می برید یا در دفتر و منزل در حال مطالعه،لایحه نویسی و...

یقینا وکالت عاشقی می خواهد وگرنه  کاری سخت و طاقت فرساست.

من حیث المجموع نکته اخلاقی این کلام کوتاه این است که همه کسانی که در رشته حقوق در حال تحصیل و کسب علم و دانش هستند اگر می خواهند وکیل شوند می بایست دوران دانشجویی را مهم بپندارند و از این فرصت به خوبی استفاده نمایند.اگر عاشقید و از بودن در کنار حروف ،کلمات ،جملات و اساتید حقوق لذت وحض می بریدپس باید تلاشتان را چندین برابر کنید تا بتوانید با تسلط بر مباحث مربوطه در وادی دادگستری احقاق حق نمایید. انشاالله

ضمنا از امروز قصد دارم با طرح مباحثی کلیدی در موضوعات مختلف یادگیریمان را صد چندان کنیم.

 

 

[ پنجشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مرتضی سراجیان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مرتضی سراجیان وکیل پایه یک دادگستری----- آدرس دفتر :اهواز- خ شریعتی (سی متری )بین خ سلمان فارسی و خ کافی روبروی بانک ملی ساختمان خرمی طبقه چهارم واحد 7تلفن ثابت :06132239115 همراه : 09163148807 ---- پذیرش:عصرها از ساعت 18الی 21 به جز پنحشنبه ها و ایام تعطیل
امکانات وب

  • ایران بلاگ
  • فار سی ام اس